Co różni tokarkę od frezarki?
Większość elementów, które mają się charakteryzować dużą wytrzymałością na obciążenia mechaniczne i wszelkiego rodzaju oddziaływania czynników zewnętrznych, a także cechować się wysoką dokładnością oraz jakością wykończenia jest wykonywana z metalu – przede wszystkim różnych stopów żelaza, głównie stali i żeliwa, a także stopów miedzi tj. mosiądzów, brązów i aluminium. Wśród technik, które są w tym celu używane najczęściej, popularnością cieszy się stosowanie rozmaitych narzędzi skrawających do obróbki metalu. Sprawdźmy, co wyróżnia potrzebne do tego urządzenia.
Na czym polega obróbka skrawaniem?
Obróbka skrawaniem pozwala na uzyskanie pożądanego kształtu oraz jakości wykończenia powierzchni za sprawą odspajania niepotrzebnych fragmentów materiału w postaci wiórów, które usuwa się z użyciem materiału ściernego albo krawędzi tnących, które są wykonane z substancji twardszej niż przedmiot obrabiany. Wióry powstają w wyniku oddziaływania mechanicznego, wywoływanego przez ziarna materiału ściernego albo ostrze odpowiedniego narzędzia. W tym drugim przypadku w grę wchodzi wykorzystanie jednej z kilku dostępnych technik obróbki skrawaniem – wiercenia, dłutowania, przeciągania albo frezowania bądź toczenia. Toczenie i frezowanie są najbardziej charakterystyczne, a przy tym często używane w praktyce, wymagają jednak zastosowania właściwych urządzeń – tokarki albo frezarki.
Jak działają tokarki i frezarki?
Tokarka to maszyna, w której przedmiot obrabiany jest wprawiany w rotację, a narzędzie nazywane nożem tokarskim przemieszcza się wzdłuż osi obrotu lub zbliża i oddala w płaszczyźnie do niej prostopadłej, pozwalając na uzyskanie kształtu dowolnej bryły obrotowej. Na tokarce można uzyskiwać wałki, stożki, osie, ale również tuleje i cylindry. W przypadku frezarki w ruch obrotowy jest wprawiane walcowate narzędzie nazywane frezem, którego ostrza mogą być umieszczone na jego powierzchni bocznej i czołowej. Odpowiednia geometria przedmiotu obrabianego jest osiągana za sprawą wzajemnej zmiany pozycji – w urządzeniach mechanicznych przemieszcza się zwykle sam materiał, w maszynach CNC zazwyczaj głowica robocza z frezem.