Wiertarka udarowa z mechanizmem zębatkowym czy ślimakowym - co będzie lepszym wyborem?
Wiertarki udarowe to bardzo przydatne urządzenia, zarówno w domowym, jak i profesjonalnym użytkowaniu. Stosowana w nich technologia pozwala wykorzystywać je tak, jak standardowe wiertarki, a gdy nadejdzie potrzeba wykonania otworów w twardszym materiale, umożliwia uruchomienie przeznaczonej do tego funkcji udaru.
Ta korzysta ze specjalnych, wytrzymalszych wierteł i łączy ruch obrotowy z posuwistym, dzięki czemu wiertarka nie tylko się wkręca, ale również wbija w materiał. Pozwala to na wygodną pracę przy standardowych cienkich blachach i ścianach, ale również przy metalu oraz betonie, znacznie poszerzając i tak już rozległe zastosowanie wiertarek.
Do wytworzenia udaru wykorzystuje się przede wszystkim mechanizm zębatkowy, nieco rzadziej spotyka się również ślimakowy. W przypadku tego pierwszego do wytworzenia impulsów uderzeniowych używane są kręcące się w przeciwnych kierunkach zębatki. Obracający się ślimak, w którego wyposażone są niektóre wiertarki udarowe, wywołuje bardzo podobny efekt. Klienci często zastanawiają się, które z tych rozwiązań jest bardziej wydajne, ale prawda jest taka, że różnią się one przede wszystkim... dźwiękiem. Zastosowany mechanizm nie ma większego znaczenia – obydwa sprawdzają się bardzo dobrze, ale ponieważ zębatkowy jest wykorzystywany powszechniej, prawdopodobnie to w niego wyposażona będzie zakupiona wiertarka. Podczas wybierania urządzenia warto jednak zwrócić uwagę na inne, ważniejsze kwestie.
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania wiertarki udarowej?
Najistotniejszym parametrem wiertarki udarowej jest oczywiście jej moc, od której zależy prędkość obrotów, a także siła wytwarzanych impulsów uderzeniowych. Im jest większa, tym naturalnie lepiej, ale wiąże się z nią większa cena. Do domowych zastosowań powinno w zupełności wystarczyć ok. 600-700W, jeśli jednak pozwalają na to fundusze, warto zastanowić się nad zakupem mocniejszego egzemplarza.
Ważny jest też rodzaj zasilania. Większość wiertarek udarowych to urządzenia z zasilaniem sieciowym, charakteryzujące się większą mocą, ale również ograniczeniem w postaci kabla. Istnieją również modele akumulatorowe, które nie posiadają tego problemu, jednak wymagają ładowania i są zazwyczaj nieco słabsze. Urządzenia różnią się również typem uchwytu, od którego zależy, jakie wiertła można podłączyć do wiertarki i w jaki sposób się to odbywa. Trudno jednak wybrać najlepsze rozwiązanie – wiele zależy tu od osobistych preferencji, a uchwyt nie ma większego wpływu na wydajność. Warto jednak mieć na uwadze to rozróżnienie, jeśli posiada się już zestaw wierteł, na przykład do standardowej wiertarki lub ma się konkretne przyzwyczajenia czy upodobania.